AYETEL KÜRSİ VE GİZLİ SIRLARI-ŞİFALAR

AYETEL KÜRSİ VE GİZLİ SIRLARI-ŞİFALAR

Ayetel Kürsi 

Allahü lē İlēhe İllē Hû . El Hayyül Gayyûm .Lê Te’huzühü Sinetün Velê Nevm Lehûmê Fis Semê Vêti vemê fil Erd .Men Zellezî Şeşfeu İndehû İllê Bi İznih. Ye’lemümê Beyne Eydihîm Vemê Halfehüm Velê Yühîdûne Bi Şey İm Min Ilmihî İllê Bimê Şe’ Vesia Kürsiyyühüs Semêvêti Vel Erd. Velê Yeûdühü Hıfzuhumê Vehüvel Aliyyül Azîm.

Bakara Suresi (255)

Ayetel Kürsi Arapça

 

 

Aetl Kürsinin Anlamı

Allah Kendisinden Başka Hiçbir ,lah Olmayandır .Diridir ,Kayyumdur .Onu Ne Bir Uyuklama Tutabilir,Ne de Bir Uyku .Göklerdeki Herşey ,Yerdeki Herşey Onundur.İzni Olmaksızın Onun Katında Şefeatte Bulunacak Kimdir? O ,Kulların Önlerindekileri Ve Arkalarındakileri (Yaptıklarını Ve Yapacaklarını )Bilir.Onlar Onun İlminden ,kendisinin Dilediği Kadarından Başka Bir Şey Kavrayamazlar .Onun Kürsüsü Bütün Gökleri Ve Yeri Kaplayıp Kuşatmıştır .(O ,Göklere ,Yere ,Bütün Evrene  Hükmetmektedir.)Gökleri Ve Yeri Koruyup Gözetmek Ona Güç Gelmez .O ,Yücedir ,Büyüktür.

Ayetel Kürsinin Fazileti Ve Sırları

Ayetel Kürsi’nin fazileti Hz Aliden Rivayet Edildiğine göre Efendimiz (s av) Şöyle buyurmustur:

Yedi kat sema ve yedi kat sema ve yedi kat yerler kursinin yaninda ,sahra ortasında bir halka mesabesindedir.

Muhyiddin arabi (k s ) buyuruyor:

Allah (cc) ilahisi beş seyden iner:

1.Kalem-i A’la :Buradan Farzlar iner

2. Levh-i mehfuz :Buradan Menduplar iner.

3.Arş : Burdan Haramlar iner

4. Kursi:Burdan Mekruhlar iner

5. Sidretul Munteha :Buradan Cenab-ı Ecelli Tealanin helal ve mubah gibi emirleri iner.

Efendimiz ( s a v) Şöyle buyurmuşlardır:

“Muhakkak Ayet’el Kursi’nin lisani vardir. Bir mümin ayetel kursiyi okudugunda o ,Arş-ı Ala’nın Altinda ,secdeye kapanır.Kendisini okuyanin Rabbul Alemin den afolunmasini ister .

Hadisi Şerifte soyle buyrulur :

“Her kim Farz Namazlarindan sonra Ayet’el -Kürsiyi okursa ,diğer namaza kadar Cenab-ı mevla ve Allah’ın Himayesindedir.”

Efendimiz ( s a v) Şöyle buyuruyor:

“Yattıgınızda Ayetel kursi ayetini okuyunuz .Zira orada kaldığınız müddetçe koruyucunuz bizzat Allahü Teala Olacaktır.Sabaha Kadar O Yere  Çevresine Seytan Yaklaşamaz .

Resulullah efendimiz( s a v ) buyurdular :

Her kim Evden Çıkarken Ayet’el -Kürsiyi Okursa ,Evine varıncaya kadar Allah (c c) ın Tahtı Himayesindedir Ayetel kursi okunan eve otuz gün Şeytanlar giremez .kırk gün sihirbaz erkek ve kadınlar giremezler.Ayete’l Kürsi Kuran Aytelerinin Efendisidir

Ebu Hureyreden( r a) Rivayet Edilen Bir Hadisi Şerifte  Efendimiz ( s a v) Şöyle Buyuruyor:

Şüphesiz Herşeyin Bir Zirvesi Vardır ,Ku’an’ın Zirvesi de Bakara Suresidir .O Surede Bir Ayet Vardır ki o,Kur’an Ayetlerinin Efendisidir ,İşte O Ayet de Ayetel Kürsidir.

Kaynak:Tirmizi,Es Sünen,Fezâilü’l Kuran :2 Rakam :2878 ,5/157;El Hakim ,El Müstedrek ,Rakam :330,2/286)

Hasen El -Basriden Rivayet Edilen Bir Hadisi Şerifte Şöyle Buyuruluyor:

“Kur’an-ı Kerim’in En Üstünü Bakara Suresi’dir.Ondaki En Büyük Ayet-i Kerime de Ayete’l Kürsidir.Buyurmuşlardır.

Kaynak:El Haris ,El Müsned ,Rakam : 718 ,3/189;El Münâvi ,Feyzu’l -Kadir,Rakam :1289 ,2/60

Esma Binti Yezid ‘den Rivayet Edildiğine Göre Resulullah Efendimiz( s a v) Şöyle Buyurmuştur:

“Bakara Suresi 255 ( Ayetel Kürsi) Ve Âl-i İmran Suresi 1-2 Ayeti Kerimesi Hakkında :”Şüphesiz Alla’ın İsm-i ‘Âzam’ı Bu İki Ayeti Kerimededir”.Buyurmuşlardır.

Kaynak: Ahmed İbnü Hanbel ,El -Müsned ,Rakam :27611,45/584

313 Ayetel Kürsi Okmanın Fazileti

313 Ayetel Kürsi Okumanın Fazileti Rivayet Edildiğine Göre Ne İsteği Varsa Gerçekleşir Buyuruluyor.Ne Eksik Ne de Fazla Olmalı Birde Allahın Farzlarını Yerine Getirlip Okunursa Çok Daha Tesirlidir.

Örnek Verelim:Hiç Konuşmadığınız Bir Komşunuza Hayatınızda Hiç Yardım Etmediğiniz Bir Komşunuza Gidip Bana Araba Almak İçin Bana Yardım Et Diyebilirmisiniz ?Diyemezsiniz Deseniz Bile Vermez Ancak Mümin Kafir Herkese Rızık Vermiş Günahkar Müminlere de Vermiş Lakin 313 Ayetel Kürsi Okunduğunuzda Haşa Mevlamız Yukarıda Anlattığımız Komşunuz Gibi Olmasın .ki; Duanız Tam Olsun.

7 Defa Ayetel Kürsi Okumanın Fazileti

7 Defa Ayetel Kürsiyi Okuyup Yatmak ,Şeytan Ve Cinlerin Şerrinden Korunmak İçin Birebirdir.Sadece Şeytan Değil İnsanların Ve Diğer Afetlerden de Korunmak İçin Bir Kalkandır.Ayetel Kürsi Okuyanın Koruyucusu Allah Olur.

Ayetel Kürsi Okuyanların Yaşadıkları

Ayetel Kürsi Okuduğum Zaman Eğer Yatıyorsam Kötü Rüya Görmem 

Din Kardeşimizin Birisi Bu Şekilde Anlatıyor “Ben Yatmadan Önce Ayetel Küürsi Okurum Okuduktan Sonra Yatarım Sonrasında Sabah NAMAZINA Saati Kurmadan Kalkarım Ve Beni Uyandırırlar  Nasıl Olur Bilmiyorum Ama Mutlaka Bir Şekilde Uyanırım Ve O gün Kötü Rüya Görmem .
.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ