Rosea Gül Hastalığı Nedir ?

Rosea gül hastalığı belirtileri ve tedavisi

Rosea Gül Hastalığı Nedir ?

Rosea Gül Hastalığı Nedir ?

Tıp dilinde Rosea olarak bilinen gül hastalığı hal arasında gülleme olarakta bilinir.Daha çok yüzde görülen bu cilt hastalığı nadiren de olsa vücudun başka bölgelerindede görülebilir.Cilt kızarıklığı ile başlayan bu hastalık stres sıcak ve kimyasal ilaçların etkisiyle büyür kaşıntı ve yanma eşlik eder.Kızarıklar kabarmaya başlar kaşıdıkça yara hızla ilerler. Bulaşıcı bir hastalık değildir, ama ileri evrelerde rahatsız edici boyuta çıkabilir . Hafif atlatanlarda kızarık dökuntüler kaybolurken ileri safa da kalıcı kızarıklar bırakabilir.Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülür ama erkeklerde daha hızlı seyreder.Kadınların çoğunluğu açık tenli hassas cilde sahip ve ruhsal bakımdan da duygusal kişilerde daha sık görülür.Genellikle 30 ile 50 yaş aralığında daha sık olmaktadır. Hastalığın seyri kişiden kişiye değisgenlik gösterebilir.

Gül hastalığı sebepleri

Sebebi olarak kesin bir sonuç yoktur.Ancak bu gibi rahatsızlıklar(gül egzama,sedef ) bulaşıcı olmadığı için bir yerden bulaşma yada alerji sonucu olmayacağı kesindir. En önemli etken olan sıcak ,stres ve baharatlı yicecekler de dahil olmak üzere bunlardan uzak durmalı aksi halde kızarıklıkların arması söz konusu.

Gül hastalığı belirtileri 

Genellikle yüzde bulunuz yanaklar, alın,çene ve ya burunda bulunür nadiren de boyun ve vücuda deri döküntüleri kızarıklık olarak görülür.Bazen gözlerdede tutulma kaşıntı yapabilir.

  1. Deride döküntü

  2. Deride pembe renkli lekeler

  3. Kaşıntı

  4. Halsizlik

  5. Ağrı

  6. Burunda kuruluk

  7. Öksürük

Bunların herhangi biri olursa en kısa sürede bir dermatoloji uzmanına gidip kontrollü bir muayene olmanızı öneririm erken tehşise sonuç daha hızlı alınır. Belirtiler kişiden kişiye değişgenlik gösterebilir.

Evde Rahatlatmak için 

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayabilir.Ardından papatya gibi rahatlatıcı bir bitki ile ılık bir tampon ile kaşıntısını azaltabilirsiniz. Ama vakit kaybetmeden bir cilt uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Tedavi süreci

Tedaviye kaşıntı önleyici bir ilaçla başlanabilir.Önce kaşıntı durdurulmalı ki yara büyümesin daha sonra antibiyotik ve cilt üzerine uygulanacak kremler le desteklenir. 1 hafta da sürebilir 1 yılda bunu hastalığınızın evresi ve kullandığınız ilaçların etkisine göre değişebilir. Daha sonra dr nuzla görüsüp kırmızı leker için lazer gibi bir tedavi uygulanabilir. Şifa bulmanızı diliyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ